مسابقه دانش آموزی نور «ابن هیثم»

با سلام و احترام قابل توجه 

دانش آموزان گرامی تمامی مقاطع تحصیلی:

دبیرخانه جایزه مصطفی صل الله علیه و آله در نظر دارد به منظور ایجاد زمینه رشد استعدادهای درخشان و ترسیم افق های جدید در اذهان جامعه ی دانش آموزی و مشارکت مراکز آموزشی، رویدادی را با عنوان" مسابقه دانش آموزی نور ابن هیثم" برگزارنماید.موضوع این مسابقه بر اساس نامگذاری سال ۲۰۱۵ میلادی توسط یونسکو به نام سال جهانی نور( به مناسبت هزارمین سال تالیف کتاب المناظر ابن هیثم) در حوزه اپتیک و فوتونیک انتخاب شده است.حوزه ی فعالیت شرکت کنندگان در این مسابقه، ساخت فیلم های علمی یک دقیقه توسط گروه های دانش آموزی در مدارس و پژوهش سراهای دانش آموزی /پژوهشکده ها/ مراکز آموزشی در حوزه نور، دانش، فناوری و کاربردهای آن خواهد بود. در نهایت ، ۲۰۱۵ اثر برگزیده، روی سایت مربوط این رویداد در معرض دید جهانیان قرار گرفته و دانش آموزان برگزیده و مدارس پدیدآورنده ی آثار برتر مورد تجلیل قرار خواهند گرفت.

به‌ منظور ارج¬ نهادن به تلاش شرکت‌کنندگان در این مسابقه¬،توسط دبیرخانه جایزه مصطفی (ص) هدایای ارزنده‌ای به برندگان و مراکز آموزشی برگزیده شامل ۱۰۰ سکه تمام بهار آزادی به ۱۰۰ فیلم برتر، نمایش دائمی ۲۰۱۵ فیلم برتر با زیرنویس انگلیسی و به نام تولیدکنندگان آثار بر روی سایت مسابقه و ۲۰ مجموعه تجهیزات آزمایشگاهی به ارزش مجموع ۱۰۰ میلیون تومان به ۱۰ مدرسه و ۱۰ پژوهش سرای دانش آموزی اهدا می شود.

از مهمترین اهداف برگزاری این مسابقه می توان به توسعه آگاهی عمومی نسبت به رویداد جایزه مصطفی(ص)، گامی در راستای ترویج علم، ایجاد یک نهضت علمی و اثرگذار در بین مدارس و دانش آموزان کشور، تحکیم خودباوری و ترویج فرهنگ و تمدن اسلامی بین نوجوانان کشور، اقدامی در راستای اجرای طرح شهاب و ارائه ایده‌ها و الگوهایی برای تغذیه محتوایی تهیه‌کنندگان برنامه‌های علمی صداوسیما اشاره نمود.

موضوع مسابقه شامل بازتاب نور از آیینه¬ های گوناگون، آیینه ¬های مرکب شامل زیبابین و پریسکوپ، شکست نور و رفتار عدسی¬ ها و منشور، مباحث مربوط به سایه و سایه¬ های شگفت، ترکیب و تجزیه رنگها، پلاریزاسیون نور، تداخل و پراش نور، اندازه¬ گیری طول موج و خطاهای بینایی است.

دانش ¬آموزان تمامی مقاطع تحصیلی در سراسر کشور می¬ توانند با تشکیل یک گروه دو یا سه نفره از ابتدای سال تحصیلی با مراجعه به سایت جایزه مصطفی(ص) (mustafaprize.org) در این مسابقه شرکت کنند.

اعضای گروه می¬توانند از مدارس متفاوت و مقاطع تحصیلی مختلف با حداکثر اختلاف دوپایه تحصیلی در این مسابقه حضور یابند. همچنین علاوه بر حضور دانش‌آموزان در قالب گروه¬های دانش‌آموزی پسر یا گروه¬های دانش‌آموزی دختر، گروه می¬تواند از اعضای یک خانواده (خواهر و برادر) نیز تشکیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *